Vrh " Č "

8 týdnů - štěňata už jsou v nových domovech a nám nezbývá nic jiného, než jim přát krásný strakatý život. Mějte se krásně, děti naše.

A na závěr malé shrnutí: tohle byl z mých dosavadních odchovů nejpohodovější vrh - všechno šlo jak po másle, od porodu, tak po úžasné Cyřiny mateřské pudy. Neřešili jsme jediný problém, všichni přibírali, Cyra statečně kojila do posledních dní, Bigi byla přísná babička, která si uměla i pohrát.  Neskutečně těch necelých 8 týdnů uteklo. Zajímavé taky bylo to, že všichni měli vývoj i chování úplně stejné, nikdo se ničím nelišil, ničím nevynikal. Neměla jsme mezi štěňaty žádného favorita, všichni byli stejně milí :-) . Jediné, co mi fakt dávalo zabrat, byli tentokrát zájemci, tolik změn a odřeknutí jsem ještě nikdy nezažila, ale drželi mě nad vodou ti, kteří vydrželi na štěně čekat dlouho a pak hlavně všichni naši kamarádi od strakáčů, kteří mi posílali své náhradníky nebo sdíleli mé inzeráty. Doufám, že jsem vybrala dobře a štěňata budou v milujících rodinách, které jim dopřejí krásný život.


7 týdnů - štěňata mají za sebou kontrolu vrhu, která dopadla přímo ukázkově. Jsou načipovaní a naočkovaní. Váha se pohybovala mezi 2,5 - 3,6 kg. Doma už to začíná být náročné, všichni řádí, využijí malé skulinky při otevření dveří a vletí do další místnosti, aby to tam mohli prozkoumat. Snažíme se je brát každý den aspoň na chvilku ven a už si to i na zahrádce užívají. Všichni poznali své budoucí páníčky.


6 týdnů - štěňata už jsou miniaturní psíci - štěkají, vrčí, svádí mezi sebou nelítostné boje, tahají se o hračky, ukořistěné hračky si odnáší do pelíšku. Po probuzení se běží vyčurat na podložku, během hry občas zapomenou a čůrají na podlahu. Krásně baští granule, od mámy si už jen občas cůcnou. Váží mezi 2,4 až 3,4 kg. Zoubky mají ostré, když se zakousnou člověku do ruky, tak stejně jako krokodýl pusou zakroutí - takže občas je to i s krví :-) Když je aspoň trochu lepší počasí, tak chodíme na chvilku ven, kde už krásně běhají a všechno prozkoumávají. Nejkrásněji se mazlí, když jsou těsně před usnutím už takoví vláční. Návštěv se u nás vystřídalo hodně, takže socializace proběhla podle plánu. 


5 týdnů - štěňata rostou a vyvíjí se přímo před očima. Většinu dne prospí, ale v těch hracích chvilkách si spolu hrají, okusují se, poskakují, vrčí, tahají se o hračky. Loužičku se jim občas podaří udělat na podložku, občas je nehoda na podlaze, ale nikdy se vyčurají do svého pelíšku. Pár dní jsem zkoušela krmit kaší a namočenými piškoty až jsem přešla ke granulím a těm po pár dnech přišli na chuť. Takže od mámy se ještě občas cůcnou, ale hlavní jídlo už jsou granule. 

Váhově jsou mezi 2,1 - 2,8 kg. 

Nasadili jsme oboječky, aby si na ně pomalu zvykali. Nejprve samozřejmě bylo mohutné drbání, ale druhý den už obojky neřešili.

Využili jsme i hezkého počasí a několikrát jsme vzali štěňata ven, je to jen na chvilku, protože po chvíli začnou naříkat, že je zebou tlapičky, ale s každým dalším pobytem venku se začínají víc a víc otrkávat a pomalu prozkoumávají zahrádku.

Naše Čéčka oslavila 1. měsíc života. Začíná být s nimi legrace. Ta rychlost vývoje je neuvěřitelná, ještě před 10 dny to byla morčata, co se plazila a jen občas se pokusila o krůček. Nyní všichni běhají, mají venku zuby, štěkají, vrčí, začínají zkoušet jiné chutě než jen mámino mlíčko. 

Váhově se pohybují mezi 1,7 - 2,3 kg.

Včera jsme podruhé odčervili a ostřihali drápky.

A hlavně o víkendu všichni poznali své budoucí páníčky, všichni byli moc fajn, tak věřím, že jsem vybrala dobře :-)


3 týdny - štěňata chodí, mají otevřené oči, začínají si spolu krásně hrát, zajímají je máminy uši. V bedně začíná být několikrát denně živo, ale vždy jen tak pět minut, potom zase dlouho spí a nabírají síly. Cyra krásně kojí, je neskutečně trpělivá.


Máme za sebou prvních společných 14 dní. Všechna štěňátka rostou jako z vody (správně by se hodilo říct ze smetany), kromě drobné Čabajky všichni překročili 1 kg.

Na packách už jsou vidět tečky a u dvou bílých - Čekanky a Česneka - krásně vylézají i tečky po těle.

Očička už mají otevřená Čabajka, Činka a Čardáš, obříci Čekanka a Česnek zatím mají jen pootevřené škvírky.

Všichni se pohybují rychlým plazením, ale už jsou vidět čím dál zdařilejší pokusy o chůzi.

Dneska jsme štěňata prvně odčervili a prý je pasta moc dobrá.


28. září 2023 se Cyra a Ilex stali rodiči. Na světě je o 5 strakáčů víc - 3 holky a 2 kluci.


59. den březosti - ráno jsem změřila teplotu a k mému překvapení teploměr ukazoval 36,6 st. Bylo jasné, že dnes Cyra porodí. Celé dopoledne se nic neobvyklého nedělo. Až odpoledne kolem 14. hodiny Cyra začala občas hrabat, v půl pátý začala zrychleně dýchat a začala se na různých místech točit dokolečka. O čtvrt hodiny později odešla do pelechu, zatlačila a v 16.47 se narodila první fenka. Během dvou hodiny bylo na světě všech pět štěňat, Cyra byla naprosto úžasná, krásně se o ně postarala, štěňata si hned našla cecík a přisála se. Byl to neskutečně klidný, rychlý a krásný porod.