Den po dni


Kalendář od narození po odchod do nových domovů - klik na tento odkaz:

https://www.rr.sk/modules.php?name=Breeders_diary&newlang=slovak&vybrany_jazyk=czech&ukaz=sf70531312b4hd


54. den - dnes bylo poslední loučení a to hned dvakrát se štěňaty, která obě shodně odjela do Brna. Nejprve odjel Cvoček - Felix a potom Cibetka

Se sedmi štěňátky jsme se rozloučili a osmé - Cyra - zůstala u nás doma. Uvidíme, jestli se všechno povede podle plánu a bude to pokračovatelka rodu :-)


53. den - dneska už bydlí u nové rodiny obřík Celofán - Celda - v Praze a v Kladně Cvička - Viky - která se hned skamarádila s velkým bráchou strakáčem Damiánem.

Doma je neskutečný klid, tři štěňata nejsou ani znát. A Bigi to asi už dochází, protože si s nimi celý den krásně hraje.


52. den - dnes odešli do nových domovů tři štěňata. Citrus - Cit - do Ostravy, Celer - Brix - do Horoměřic - je splněný sen mladé holčiny a  Citadela - Julča - do Jindřichova Hradce. Všichni v pořádku dojeli, trochu si poplakali a už se rozkoukávají a zabydlují v nových domovech.


51. den - batůžky jsou sbalené, já mám slzy na krajíčku, jen štěňata nic netuší....


50. den - štěňata řádí jak černá ruka :-) z bytu nám dělají kůlničku na dříví, Bigi je už od cecíků důrazně odhání. Dnes zvládli první očkování.  Je čas začít balit batůžky.


49. den - konečně neprší a i teplota venku je příjemná, takže jsme na zahradě byli skoro půl hodiny. Štěňatům se pobyt venku moc líbí, je pořád co objevovat, co kousat, ale po čase je vidět, že je zebou tlapičky a chtějí do tepla. 


48. den -dnes venku celý den prší, takže nám nezbývá nic jiného, než být doma. No štěňata si zábavu najdou lehce - čtou si knihy, prohlíží alba, zkracují záclony, ekologicky likvidují krabice....


47. den - tolik energie dnes v 6.30 ráno - státní svátek nějak štěňata nerespektovala :-)


46. den - dnes bylo venku krásných 12 stupňů, takže jsem byli rekordně dlouho venku, všichni si to užívali, ale ten pohyb a vzduch je hodně zmordoval a dne prakticky jen s malými přestávkami prospali.


45. den - štěňata řádí čím dál víc, ale také si čím dál víc hrají s mámou a Bigi je hodně trpělivá.

Večer proběhlo 3. odčervení, a protože jsou všichni strašně žraví, tak pastu slupli jak malinu.


44. den - konečně přestalo pršet a trochu se oteplilo, tak jsme šli se štěňaty ven, asi tak na 15 minut. Všichni zahrádku užívali a všechno prozkoumávali. Doma spánku a řádění se ustálila na 1,5 až 2 : 1. Největší zábavou je teď přemísťování jakýchkoliv předmětů. 

No a večer by se dal nazvat: Já a kelímek


43. den - štěaňata mají za sebou kontrolu vrhu a čipování. A jak to tak bývá, plakali ti největší - Citrus, Celofán a Citadela, ostatní při čipování ani nemukli :-) . Celou ordinaci krásně prošmejdili a potom po prohlídce a čipování v klidu usnuli v kleci - jsou to pohodáři. 


42. den - dnes celý den pršelo, takže žádný pobyt venku se nekonal. K večeru přijel starší brácha Bailey (Baltazar) a dopadlo to stejně jako s Bajkou - také před štěňaty zdrhal. Ale přivezl jim super tygra....


41. den - i když dnes bylo chladno - jen 5 stupňů , tak jsme vzali štěňata na 10 minut ven a musím říct, že se všem už venku líbilo. Krásně řádili, lítali, občas našli nějaký list nebo větvičku a běhali s tím. Potom už začaly kňourat, že je zebou nožičky :-)


40. den - dneska přijela na návštěvu velká ségra Bajka. Štěňata si ji ale moc neužila, protože Bája byla z toho hemžení hodně vyjukaná a tak se radši zdržovala dobrovolně v předsíni. Ale přivezla sourozencům hračky, které vlastnoručně vyrobila panička Zdenča :-)

Večer jsme zase ostřihali drápky.


39. den - dnes poznala svou paničku Cibetka. A odpoledne se přijel podívat táta Akrobat. No a byl stejný, jako ti dva předchozí manželé - z té havětě byl pěkně vykulený. Chvílemi je radši pozoroval z výšky. 


38. den - dnes musím žalovat. Celofán nutně potřeboval přemístit podložku, na které byla miska s vodou. A povedlo se, přemístil.... Citrusovi připadalo, že záclony máme zbytečně dlouhé. A Cyra ztratila obojek. Jo a ráno jsem bosou nohou rozšlápla hovínko :-) třeba mi to přinese štěstí


37. den - obojky už štěňata skoro neřeší. Dneska bylo krásně, tak jsme byli venku skoro 20 minut, většina už si pobyt venku užívá, hlavně začínají objevovat keříky, hlínu, listy.


36. den - dnes je štěňatům 5 týdnů a k tomuto výročí dostali obojky. Trošku se drbali, ale nebylo to nic hrozného, každopádně jim moc sluší. Citrus - tyrkysový, Celer - zelený, Celofán - modrý, Cvoček - neonově zelený, Citadela - žlutý, Cvička -růžový, Cibetka - fialový, Cyra - červený.

Byli jsme zase venku, všichni už v pohodě, jen Cvičku pořád zebou nožičky :-(


35. den - zase jsme šli na chvíli ven. Dnes ale nebylo tak hezké počasí, někteří to neřešili, ale někoho zábly pacičky a věšeli se mi na nohavice :-) 

A jedno video, jak Celofán uklízí. Netuším, co jsem blbla, že jsem to natočila nastojato, holt si musíte trochu zakroutit krkem :-)


34. den - dnes přes poledne bylo tak krásně, že by byl hřích, kdybych nevzala štěňata poprvé ven. Byli z toho trochu rozpačití, ale chvílemi se honili a hráli si spolu. Tal doufám, že se předpověď počasí vyplní a budeme takhle chodit přes poledne každý den.


33. den - dnes poznali své nové páníčky Cvoček a Citadela. K jidlu jsem prvně zkusila dát suché granule, no kuřecí s rýží prý bylo lepší. A taky nevím, proč jsem kupovala ten druhý pelíšek... :-)


32. den - dnes je štěňatům 1 měsíc. Strašně to uteklo. Všichni rozvazují čím dál víc, jsou mazliví a naopak mezi sebou se umí už pěkně poprat :-) Dnes své nové páníčky poznali Celofán a Cvička.

Tři sestry s lysinkou
Tři sestry s lysinkou

31. den - doteď štěňata jedla tvaroh s piškoty a namočené granule. Bylo to spíš takové ochutnávání než jezení. A dnes jsem jim udělala vařené rozmixované krůtí maso s rýží - a to byl konečně koncert. Jedli všichni, poprvé miska vyzobaná do posledního kousku.

A dnes si  páníčci vybrali Cyru


30. den - dnes proběhlo druhé odčervení - všichni pastu krásně zbaštili. Mezi štěňaty začíná být oblíbená hra na zloděje, zatím v ní vyniká Cvoček - kradou, co jim přijde pod nos. 


29. den - dnešní den toho zažila štěňata hodně. Nejdřív poznal svou novou rodinu Celer. Odpoledne přijela za dětmi babička Bleška s tetou Cedulkou. A večer měl Cvoček první úlovek - odnesl si do pelíšku páníčkovu ponožku - má si je uklízet !!!


28. den - protože se do pelíšku cvou úplně všichni, tak jsem dnes koupila ještě jeden pelíšek - a do něj se nacpala Bigi a k ní všechna štěňata :-)   K večeři štěnda prvně ochutnala namočené granule a zdá, že jim chutnalo.


27.den - dnes jsem do ohrádky přinesla pelíšek. A udělala jsem tím všem velkou radost. Nejdřív se do něj nacpala Bigi a štěňata hned podle ní. Prý se v něm spí moc hezky.


26. den - dnes jsme museli podruhé ostřihat drápky a večer došlo na vážení - máme už 3 obříky přes 2 kg, ostatní mají + -  1,5 kg. Hrací doba se stále prodlužuje.


25. den - dnes k nám přijela první vybírací návštěva - na kluka. Podle fotek měli zájemci spadeno na Citruse nebo Cvočka. Hned jak přišli ke štěňatům, právě Citrus jim přišel naproti a začal je okusovat. Bylo rozhodnuto ! 


24. den - opět důležitý mezník v životě našich štěňat - už obývají 1 + 1 . Dnes jsme rozšířili "výběh" vedle bedny a všichni náramně ožili. 


23. den - zubyyyy :-) všichni už mají prořezané zoubky a začínají je mezi sebou používat - zatím něžně. 


22. den - dnešní ven ve znamení kaše, všichni ji jedí s chutí, ale jistější je ještě jim ji dávat z ruky. Když jsem ji dala do misky, tak do ní štěnda šlapala a kaše byla všude, jen ne v puse. 

Hraní je čím dál intezivnější, je krásně vidět, jak se začínají vyzývat ke hře.


21. den - dnes štěňata zažila novinku - ochutnala kašičku. Nejvíc chutnala Cvočkovi, ale v podstatě všichni ochutnávali a olizovali. Takže od teď budeme denně dávat kaši, aby si Bigi trochu odpočinula. 


20. den - štěňata se čím dál víc zajímají o sebe navzájem. Krásně se okusují, občas štěknou a zavrčí. Dnes jsme vážili obr Celofán před sebe nikoho nepustí, za ním je skupinka cca 1,5 kg - Citrus, Citadela, Cyra a pak čtveřice drobnějších Celer, Cvoček, Cibetka a Cvička.


19. den - v bedně začíná být veselo. Štěnda si spolu začínají krásně hrát. S čůráním na podložku mají tak 50% úspěšnost. A videa, jak šikula Citadela čurá na patřičné místo.


18. den - zlepšuje se chůze i čurání na podložku a dokonce šikovná Citadela se dnes na podložku i vykakala :-) Hrací chvilky se už protáhly tak na 3 minuty několikrát za den.


17. den - štěňata mají za sebou první odčervení. A pozor, do bedny jsem jim dala čůrací podložku a už se občas povede udělat loužičku na ni. 


16. den - štěňata se začínají navzájem vnímat. Celý den prospí, ale těch pár bdících minutek využijí k takovému to krásnému okusování : 


15.den - všichni mají otevřené oči :-) , chůze vypadá čím dál víc jako chůze, sourozenci se začínají navzájem okusovat a už i sami čůrají :-) 


14. den - štěňata se neskutečně rozpila. Bigi krmím 8x denně, 1,5 kg masa + 2x lipánek + 1x cotage.  Dnes otevřela oči Cyra.

Štěňátkům krásně vylézají tečky.

Z bedny se občas ozve zavrčení a zaštěkání :-) . A štěnda se k sobě začínají tulit a jsou vidět i první pokusy o okusování sourozencových tlapek.


13. den - Tak Cibetka dnes trhla rekord. Celý den jsem ji hlídala a přistrkovala k největšímu cecíku a večer při vážení se ukázalo, že přibrala 91 g. Takže všichni kromě Cvičky už ztrojnásobili svou porodní váhu.

Večer jsme prvně  ostřihali drápky.

Ale to hlavní: Celofán, Citrus a Citadela už koukají na svět :-)


12.den - chůze je zase o chlup lepší, Celer a Celofán už skoro koukají. To jsou ty pozitivní zprávy, negativní je ta, že Cibetka dnes vůbec nepřibrala. Ostatní z Bigi vytáhli přes půl litru a na malou Cibetku asi už nezbylo. Tak jsme udělali umělé mlíčko a zkusili dát pít z flaštičky. Cibetka pila, tak budeme takhle pokračovat každé 2 až 3 hodiny a uvidíme, jak se to bude vyvíjet dál.


11. den - už je to tady !!! o první krůčky se pokusil Cvoček, Cibetka a Cvička, polovina štěňat má už v očích malou mezírku. 


10. den - Bigi musí mít v cecíkách smetanu ke šlehání, jinak to není možné. 5 štěňat už ztrojnásobilo svou porodní váhu, Celofán se přehoupl přes 1 kilo. Udělala se skupinka drobnějších - tj. cca 650 g Celer, Cvoček, Cibetka, Cvička a skupinka obříků, kde je kapitán Celofán a členové jsou Citrus, Citadela a Cyra.


9. den - Tak už všichni mají dvojnásobek své porodní váhy, ale je jasné, že zítra už budou tací, co budou mít trojnásobek :-) 


8. den - Cvička si na svůj dvojnásobek porodní váhy bude muset počkat do zítřka. Včera to štěnda asi s tím sáním trochu přehnala, a tak si dneska všichni kromě Cvočka dali trochu "voraz".

Ale stalo se něco vtipného: v noci nás probudil zvláštní zvuk, takové vrtění - a to Bigi si ze štěněčího přístřešku udělala hamaku :-) Ještěže jsou ty svorky a deka tak pevné.... No raději jsme deku odstranili :-)


7. den - Kromě Cvičky, která ještě několik gramů chybí, všichni překročili dvojnásobek své porodní váhy. Celofánův dnešní sací výkon je neskutečný - 120 g, ale pili dnes všichni moc hezky. Z mámy vysáli 581 g :-) Bigi je pořád hladová, denně spořádá 1,5 kg masa.

A jedno video, jak při pití štěnda krásně vrtí ocásky :-)


6. den - štěnda začínají strakatět. Objevují se první flíčky, dělají se tmavé čárky nad drápky, ztmavly polštářky na tlapkách, žloutnou tvářičky :-)


5. den - dnes štěňata trošku polevila v pití (naopak výrazně přidal malý Cvoček :-) ) Kromě toho, že pijí, spí, občas zakňučí, tak novinka je ta, že pomalu začínají vylézat flíčky :-)


4. den - štěňata krásně pijí, dnes z Bigi vytáhli přes půl litru, takže se jim podařilo společnými silami hezky rozpít zlobivý cecík. Bigušku jen trochu trápí hormony, je taková chvílemi zmatená - hodně dýchá, hrabe, chce jít ven, hned zas dovnitř, ale to se tak do týdne upraví. Jinak je vzorná, kojí, ošetřuje miminka.


3. den - Bigi má hodně mléka a  tak ji dnes trochu potrápil největší spodní cecík, který byl strašně nalitý a štěňátka ještě tolik nevypijí, tak začal tvrdnout. Takže jsme s Honzou masírovali a přikládali jsme největší žrouty a už je to určitě lepší. Tak snad to Celofán a Citadela rozpijí :-) 

Všem štěňátkům odpadl pupečníkový pahýlek.


2. den - miminka spinkají, papají a už i žlutě kakají :-) Bigi je vzorná, trpělivě kojí, uklízí po nich a venku jen čůrne a utíká zpátky k dětem. 

Dnes jsme prvně vážili: nejvíc přibral podle předpokladů Celofán a Cyra, krásně se snaží malý Cvoček a budeme muset hlídat Cvičku, která je 3 g z porodní váhy ubrala.


2. října 2019 - 1. den  - 61. den březosti - ráno teplota klesla pod 37 stupňů a v poledne byla už jen 35,9 st. Bylo tedy jasné, že už je to tady. Od 14 hod. začala Bigi na zahradě i doma hrabat, od 18 hod. přidala rychlé dýchání a potřebu častého venčení. Od půlnoci už fuňěla jak sentinel a chvilku před půl druhou ranní začala tlačit a přes v 1.30 přišel na svět první drobný - 220 g -klouček. Potom hodinu intenzivně tlačila, už jsme začali mít strach, jestli je všechno v pořádku, když ve 2.27 porodila kloučka obříka - 339 g. Potom následovala hodně váhově vyrovnaná štěňátka - holčička 246 g, klouček 254 g, holčičky 297 a 277 g, klouček 269 g a už to vypadalo, že je konec, ale Bigi pořád chvílemi tlačila, až po 3 hodinách, v 8.15 přišla na svět poslední holčička 278 g.

Bigi to krásně zvládla, i když to byl pro ni asi nejnáročnější porod - oproti dvěma předchozím trval hodně dlouho.e svůj text...