Den po dni

62. den - dneska jsme se rozloučili s mazlivým krasavcem Aprílem z Údolí Blanice . Bydlet bude v Praze u mladých manželů a bude se jmenovat Arty.


59. den - dnes od nás odešla krasavička Alma z Údolí Blanice - bude dělat společnost fajn lidem v Poděbradech. A dostane jméno Bety.


58. den - další odchod - dnes padl los na veselou Armínku - Armína z Údolí Blanice - bude bydlet v Plzni s lidmi, pro které  naše mazlivá divoška bude už druhý strakáč v životě, takže ví, do čeho jdou :-)


57. den - první odchod, první slzy a první nový příběh v nové strakaté rodině. První se narodil a první odešel do světa - nás milovaný medvídek Armík - Armagedon z Údolí Blanice - bude bydlet s fajn mladými lidmi v Praze -  Čakovicích


56. den - dnes jsem jela do Onšova do firmy Do psí misky - můj dodavatel masa - pro krásně udělané vaničky s denní dávkou masa a zeleniny pro štěňátka na prvních 7 dní v jejich novém domově


55. den - štěnda řádí čím dál víc, Bigi je odhání od cecíků, čili je jasné, že už nastal čas odchodu


54. den -dnes jsme si byli u paní doktorky pro Europasy, sepisuji smlouvy a začínám štěňátkům chystat výbavičku


53. den - dnes u nás celý den padal sníh. Takovou nadílku jsme už dlouho neměli. Tak jsem vzala štěnda, aby si to taky trochu užila - teda jen 3, doma zůstal Apríl kvůli stehům a Teuška, která sníh a zimu nemá ráda. Takže polárníky se stala Alma, Armína a Armík - tomu se to líbilo nejvíc :-)


52. den - Bigi štěňata už bez milosti od sebe odhání, jakmile si chtějí cůcnout. Ale naopak je trpělivá, když si s ní chtějí hrát.


51. den - štěňatům včera bylo 7 týdnů. To znamená, že je před námi poslední společný týden. Na jednu stranu to jsou zlatíčka a neumíme si představit, že tu s námi nebudou a na druhou stranu už to někdy začíná být hodně náročné a my se těšíme, až bude doma klid :-) Že si rádi prohlíží fotky, hrají šachy, zkracují záclony a přesazují muškáty, to už tak nějak patří ke každodenní náplni.


50. den - dnešní den patří Aprílkovi. Jemu se totiž udělala malá pupeční kýla. Původně jsme mysleli, že to zatím necháme být, že se to třeba samo zatáhne, ale nakonec jsme se rozhodli, že bude lepší, když půjde k novým majitelům v pořádku a nechali jsme mu ji odoperovat. Samotný zákrok byla akce na 10 minut, Aprílek má jeden malý steh uvnitř a 3 na kůži na povrchu. Dostal fešácký pruban, který nosí naprosto v pohodě. Pár hodin po zákroku už běhal, baštil a choval se jako by nic. Je to pašák.


49. den - štěňata chtějí chodit ven, když jsou doma a mají pocit, že už všechno prošmejdili, tak stojí u dveří a kňučí, že chtějí ven. Takže je postupně snosím na zahradu, kde se jim náramně líbí, ale brzo jim je zima - teda hlavně holkám, kluci lítají ve sněhu a užívají si to.


48. den - přestože jsou teploty pořád pod nulou, vzali jsme štěnda prvně ven. Teušce se to bílé studené vůbec nelíbilo, Alma se na to odhodlala stoupnout až po dlouhém přemlouvání a trojice Armík, Apríl a Armína se s tím nepárali :-)


47. den - právě začíná to správné štěněčí řádění a zlobení. Zapojují se do něj všichni (Šebková taky :-) ) a možná nejvíc malá, doteď nenápadná Teuška :-) Takže po bytě se válí nejrůznější předměty, že kolikrát nechápeme, kde to objevili. Dnes v nestřeženém okamžiku využili pootevřených dveří na chodbu a Armík tam uspořádal zahradnický kurz - všem se moc líbil a prý si ho brzy zopakují, aby si znalosti upevnili a mohli pokračovat v nových domovech.

Armík vede zahradnický kurz
Armík vede zahradnický kurz

46. den - štěnda mají za sebou první očkování a jsou načipovaná. Nejstatečnější byl Armík - ten ani nepípnul. Ostatní si trošku zakvičeli, ale po minutě o ničem nevěděli a dál prozkoumávali zařízení ordinace.

hrdina dne Armík
hrdina dne Armík

45. den - dá se říct, že štěňata jsou hodná, jen když spí :-) a vlastně ještě když jedí - to jejich mlaskání to je koncert :-) Jinak mezi sebou řádí, pošťuchují se, kousají, prozkoumávají byt, každou chvíli někde něco objeví a to se potom snaží přitáhnout do pelíšku - tak na podlaze se nám hromadí ponožky, montérky, ručník, vidlička a další potřebné věci.


44. den - a návštěvní dny pokračují - dnes táta Flíček - byl ze svých dětí nadšený, jako správný táta si s nimi krásně hrál, jen Bigi byla na něj dost odměřená - přece jen - všechna starost byla na ní, on si jen užil :-)


43. den - dnes byl den návštěv. Neprve si své páníčky vybrala Atea. Potom odpoledne se přijela podívat na svá vnoučata babička Bety a teta Mia a k večeru ještě strejda Aris.


42. den - štěňata začínají být strašně mazlivá, na zavolání všichni najednou přibíhají a krásně reagují na povel : hami,hami- to letí do kuchyně a strašně kňučí a vrhají se na mističky.

V boudičce a kleci se různě střídají - někdy si tam jen hrají a někdy se stočí do klubíčka a spí.


41. den - Dnes jsem udělala štěňatům nóbl oběd :-) - dostali do mističek lososa - Apríl a Armína málem snědli i misku, Armík si s lososem spíš hrál, ale nakonec ho snědl a Alma a Atea daly jasně najevo, že losos nebude nic pro ně :-)

Jinak někdo ze štěňat začíná  všechno, co najde snášet  do pelíšku. Docela bych chtěla vidět, jak tam dotáhl tu čurací podložku :-) Doufám, že časem pachatele odhalíme.


40. den - Porodní bednu jsme už uklidili a místo ní nastěhovali do pokoje Bigi boudičku a klec. Štěnda to hned začla prozkoumávat, žádný strach z neznámého :-)


39. den - Barfujeme o 106 :-) za dnešek šelmičky dostaly: kuřecí prsa, telecí, drůbeží játra, zelenina a spařené ovesné vločky  a večer prvně neprané zelené dršťky se žloutkem- smrad na celou kuchyň - ale mističky vylízaný dokonale :-)


38. den -Dnes jsem definitivně vzdala boj s granulemi. Myslela jsem, že naučím štěnda na obojí - granule i syrové maso, ale když je matka po celou dobu březosti a kojení krmená barfem, tak prostě štěndům ty granule nejedou.


37. den - štěnda mají nový pelíšek - a vybrali si ho úplně sama :-) Začal to Armík a ostatní se k němu rychle přidala. Začali spát v řadě za sebou mezi topením a postelí. Prostě taková malá teplá nora. Takže to vypadá, že asi zítra zrušíme porodní bednu, která už je stejně opuštěná.


36. den - Bigi už přestává bavit kojit, jen co se štěnda přicůcnou, Bíga utíká pryč. Takže štěňatům nezbývá nic jiného, než začít baštit jako opravdoví psi. Masíčko, tvaroh, rýže a mrkev jim moc chutná, ale s granulemi pořád bojují - ať suché nebo namočené - prostě není to ono.


35. den - štěnda řádí čím dál víc, hlavně vydrží už mnohem delší dobu než před týdnem. Krásně se vyzývají ke hře takovými kozlíkovskými skoky, potom se krásně pošťuchují, okousávají a někdy i poperou :-)

Pelíšek si nejvíc oblíbila Armínka a k tomu video jak ji přišla Alma navštívit.


34. den - tak už i ohrádka začíná být malá. A tak jsme divou zvěr vypustili po pokoji. Náramně si to užívají, podlézají křesla, všechno očuchávají a Armík si oblíbil místo pěkně v teploučku pod topením. A ještě jedna novinka - Apríl a Alma ode dneška štěkají jako velcí, zlí psi :-)


33. den - dnes na téma "pelíšek". Vzpomněla jsem si, že mám ve skříni uklizený pelíšek, který Bigi měla jako malá. Tak jsem ho přinesla miminům a těm se tato nová věc velice zamlouvala. Když nebude na spaní, tak na okusování určitě :-)


32. den - Když včera suché granule neměly úspěch, tak jsem je dnes zkusila namočit to umělého psího mléka - prý to bylo o chlup lepší, ale spíš lemtali to mlíčko. Večer dostali syrové krůtí a to baštili o 106 :-)

Armík jako první přišel na to, že když mu je horko, musí dýchat s vyplazeným jazykem :-)

A dnešní fotky na téma - Každý si něco uloví


31. den - Začínám štěňata přivykat na různé druhy potravy - dnes to bylo rozmixované vařené kuře s rýží, odpoledne tvaroh se žloutkem a medem a večer prvně suché granulky - a ty zatím ještě moc úspěchu neměly. Jinak štěnda by stále nejradši cucala od mámy , začínají ale mít smůlu - matce dochází trpělivost a pokouší se zdrhnout. Dnes taky proběhlo vážení - vše při starém obříci jedou jak o závod, mrňky si drží linii. A dnes si vybrala své budoucí páníčky Almička.


30. den - Další, kdo okouzlil budoucí páníčky, byl dnes Armagedon. Jinak večer proběhlo další odčervení - asi máme fakt nějaký divný štěňata, ale jim ta pasta chutná, baští ji jako mňamku.

A jedno video - tentokrát ukázka jak Bigi stíhá si hrát a krmit zároveň


29. den - dnes byl první den návštěv budoucích majitelů. Takže teď už své jisté páníčky mají Apríl a Armína.


28. den - ve štěňatech se probudili lovci. Někdo si ulovil laboratorní myšku a někdo kanálovou krysu.


27. den - dnešní den byl ve znamení spánku. Štěnda dnešní den prakticky celý - až na krmící pauzy - prospala. Doma byl hodně zvláštní klid :-) . Večer proběhlo vážení, Alma a kluci překročili 2 kg hranici a svou porodní váhu zvýšili 7x, Mína a Teuška zvýšily 6x.

Skupinka obříků a skupinka drobků :-)
Skupinka obříků a skupinka drobků :-)

26. den - ráno dostala štěnda piškoty s mlíčkem a v poledne prvně okusila uvařené kuřecí maso - to je prý ta pravá dobrota, takže k večeři byl nášup a ostatní krmení obstarala Bigi. Většinu dne ještě mrňousové prospí, ale když jsou vzhůru, tak hry a rvačky nabírají na intenzitě.


25. den - dnešní novinky: všechna štěňata se umí podrbat zadní nohou na hlavě:-) Aprílek se prvně vykakal na podložku :-) Proběhla ochutnávka piškotů rozmočených v umělém psím mléku - a komu nejvíc chutnalo??? správně - Aprílovi a Almě :-)

A na videu je vidět, jak Bigi umí kojit i hrát si zároveň, jak Alma umí pít hlavou dolů, jaká je Armína akrobatka a Armík když spí, tak spí


24. den - od dnešního dne začínají štěňata poznávat trochu víc, než jen bednu, v které prožila první tři týdny života. Udělali jsme totiž výběh z bedny, který jsme ohraničili mřížkou. Štěnda si ve větším prostoru krásně hrají, bojují, občas poskočí a dokonce někteří začali i okusovat hračky.


23. den - do nového roku vstoupila štěňata velkolepě :-) 1) začala čurat na podložku - ještě se to nepodaří všem a vždy, ale tak 80% je načuráno na podložce. 2) Apríl, Armík a Alma (největší žrouti) dnes prvně ochutnali kaši - a prý dobrý :-)


22. den


21. den - další mezník v životě - všechna štěňata dnes začala vrtět ocásky - a že vrtí o 106 se můžete přesvědčit na tomto videu


20. den - dnes se ze všech štěňaty staly šelmy :-) všem se totiž vyklubaly zoubky, tak jsem zvědavá, jak dlouho bude Bigi bavit ještě kojit.....


19. den - Štěňata sice skoro celý den ještě prospí, ale jakmile jsou vzhůru, začínají objevovat okolní svět. O tom, že už vidí, jasně svědčí to, že se snaží vykouknout z bedny :-)


18. den - Štěnda rozvázala zase o trochu víc než včera. Jasně vede Apríl, naopak Armík je takový pohodový medvídek. Z holek je zatím nejvýraznější Mína.


17. den - Štěňata začínají pěkně rozvazovat. Sice skoro celý den prospí, ale několikrát za den se na pár minut všichni probudí a začnou si spolu hrát. Malá Teuška už vůbec není malá - jednak je stejně velká jako Mína a hlavně se pěkně rozjela a začíná být divoká. Nejvíc je slyšet Apríl, který hrozně naříká, když má hlad a cecík není zrovna po tlapce a nejveselejší je Mína, která ráda pošťuchuje ostatní.


16. den - Dnes proběhlo odčervování. Naše žravá mimina slupla odčervovací pastu jak malinu a hned se vydala ji zapít mamčiným mlíčkem. Už několikrát za den si spolu začínají hrát.


15. den - Dnes proběhlo další kontrolní vážení - všechny štěnda překročila 1 kg a a kromě Armíka, kterému schází 50 g, všichni překročili 4násobek své porodní hmotnosti.

Pod stromečkem byly dva dárky pro štěnda - rozlišovací oboječky a odčervovací pasta - takže zítra bude u nás veselo :-)


14. den - všechny štěňátka už mají otevřené oči. A hlavně dnešní den je významný tím, že se štěnda mezi sebou prvně začala okusovat a olizovat.


13. den - dnes otevřely očíčka Alma a Mína. Štěňata si začínají uvědomovat sourozence-hodně se k sobě tulí. Sami sobě si pak dnes začali olizovat tlapky. Z bedny se chvílemi ozývá štěkot a vrčení.


12. den - z Apríla už je regulérní chodec, hodně se snaží Mína a Armík, Alma a Teuška mají tak moc napucnutá bříška, že zatím nemají sílu se na nožky postavit :-) Škvírka v očíčkách se stále zvětšuje, už brzy miminka prokouknou.


11. den - dnes bylo na pořadu dne střihání drápků :-) Apríl se zdokonaluje v chůzi, snaží se i Armína, ostatní jsou ještě stále morčata :-)  Dnes taky proběhlo vážení - všichni kromě Almy, které chybí asi 10 g - už svou porodní váhu ztrojnásobili.

P.S. z bedny se už občas ozve takové jakoby štěknutí :-)


10. den - Apríl je první, komu se povedlo odlepit břísko od země. Zatím udělá jen dva tři krůčky a svalí se na bok, ale pokrok to je. Ještě trošku se to daří Armínce. Ostatní štěnda  na svoje první krůčky ještě čekají. Očíčka mají všichni ještě zavřená, ale už je tam znatelná malinká mezírka.


9. den - Všem štěňatům už ztmavly čumáčky a čím dál víc se začínají ukazovat černé tečky v bílé srsti. Občas je už plazení tak rychlé, že se dá považovat za pokusy o chůzi. :-)


8. den - Štěnda mají za sebou první týden života. Krásně pijí, spinkají, někdy usnou rozházení po bedně, někdy jsou nalepení na sobě v jednom chumlu. Narostly jim fousky pod nosem, ztmavly polštářky na tlapičkách, začínají hnědout a na nožkách se objevují první černé flíčky. Pohybují se zatím jen po předních nohách, zadní za sebou tahají. Občas už předvedou správnou strakatou polohu a usnou na zádech.


7. den - Pohyb se den ode dne zrychluje,štěňata cecík také už najdou bleskově, začínají se tulit k mamce. Na tlapkách se  objevují tmavé chloupky.

Dnešní váhový přírůstek byl 50 - 70 g.

Tohle video by se dalo nazvat: Jak Apríl k mlíčku přišel. Kromě hlavního hrdiny Apríla, který si v klidu spí v zákrytu a najednou se rozhodne, že musí také urychleně pít, stojí ještě za povšimnutí občasné vrtění ocásky ostatní štěňátek na znamení spokojenosti.


6. den - Všechna štěňata kromě Armíka (tomu chybí 11 g) překonala hranici dvojnásobku své porodní váhy. Celý vrh má neskutečně vyrovnané váhy -v rozmezí  628 - 636 g , jen Teuška má 531 g. Na hrubé podložce se pohybují velice rychle, používají hlavně přední nohy, na které se určitě brzo vzepřou. Zadní nohy zatím tahají jako Meresjev.

Dnešní váhový přírůstek byl 50 - 87 g.


5. den - Bigi vzorně kojí a štěňata vzorně pijí, potom se odvalí spí. To je celý jejich den. Polštářky na tlapičkách se z myších růžových začínají přebarvovat na černé psí :-)

Dnešní váhový přírůstek byl 70 - 90 g.


4. den - štěňata rostou před očima a hlavně se strašně nápadně zlepšil jejich pohyb - dokáží  se plazit velmi rychle. Dnes večer při kojení začali krásně vztyčovat ocásky na znamení spokojenosti. A také jím začínají hnědnout tvářičky.

Dnešní váhový přírůstek byl  50 - 90 g.


3. den - noc proběhla v pohodě. Proběhlo asi troje krmení, jinak štěnda spala a ani necestovala po bedýnce a tudíž se neztrácela. Bigi vzorně kojí a tím pádem je pořád hladová, takže krmíme 7x denně. Dneska všem štěňátkům odpadl konec pupečníku.

Dnešní váhový přírůstek byl 40 - 70 g.


2. den - Bigi vzorně kojí, masíruje bříška, ekologicky likviduje štěněčí kakání. Miminka spí, papají a kakají. Jen když se některý z nich zatoulá do rohu bedny, tak pláče strachy, že se ztratil.

Dopoledne jsme absoluvovali prohlídku u paní doktorky. Bigi i štěňata jsou v pořádku. Nebyla nalezena žádná vada-  rozštěp patra, zálomek na ocásku, atd. Jen nebylo možné poslechnout srdíčko, páč všichni strašně pištěli - tak snad příště.

Večer proběhlo první vážení a všechna miminka přibrala za den mezi 40 - 50 gramy.


10. prosince 2016 přišlo na svět 5 strakáčků - 2 kloučci a 3 holčičky.


1. den - V sobotu měla Bigi 61. den březosti. V pátek proběhl takový malý planý poplach, pak se všechno uklidnilo a i v sobotu do oběda to vypadalo, že se nic dít nebude. Bigi byla veselá, s chutí jedla. Po obědě jsme využili krásného počasí a udělali jsme malou procházku kolem řeky. Bigi byla ráda, že je venku, pobíhala, počuchávala jako by nic, ale když jsem přišli domů, tak poprvé odmítla jídlo. V půl páté jí potom prakla plodová voda - samozřejmě u nás na posteli - ale byla jsem na to připravená a den předtím jsem navlíkla igelitová prostěradla :-) . Potom se až do 18 hodin nic nedělo. A najednou začala Bigi víc dýchat, po chvíli byly viditelné i stahy. Ve  20 hodin začala tlačit a v  20.15 se v porodní bedně narodil první chlapeček. Bigi z toho byla dost vyděšená, asi nechápala, co to z ní vylezlo a neměla se k nějaké akci, takže to bylo na mě. Rychle vyloupnout z obalu, přetrhnout pupeční šňůru, sušit a když jsem ho chtěla dát k cecíku, tak se rozhlížím, kde Bigi je a ona stojí v rohu místnosti u topení a právě z ní vychází další štěně (20.20 hod. - druhý klouček ) - to byl tedy šok, rychle jsem všechno zopakovala. Pomalu jsem se vzpamatovávala, když tu najednou Bigi odchází z pokoje a jde na záchod - umí si sama otevřít dveře - takže ji dostihnu akorát v momentě, kdy zcela neromanticky u záchodu přivádí na svět další štěně - 20.38 - holčičku. Potom si dala trochu pauzu, odpočívala na posteli, mezitím jsme byli několikrát na zahradě venčit a právě při už asi šestém venčení se rozhodla, že další holčičku porodí na zahradě - 21.55 - ještě že jsem chodila ven vybevená ručníkem a čelovkou. Potom už viditelně splaskla, ale na pohmat bylo ještě štěně cítit - a tak v 22.40 se narodila poslední holčička - tentokrát to Bigi po venčení vzala po schodech nahoru a ve Vojtově pokoji na podlaze vedle hromady učebnic porodila.

Porod jako takový problém nebyl, kvíkla jen u prvního, potom už to šlo všechno dobře. Ale nejsem si jistá, jestli by bez lidské pomoci věděla, co má s miminkama dělat. Po začátku s nimi ani nechtěla ležet v bedně, ale hrabala se jako obvykle k nám do postele. Z toho jsme byli trochu nervozní, ale za chvíli se rozkojila a mateřské hormony se probudily a od té doby je vzorná matka.

čerstvě po narození
čerstvě po narození